wózek widłowy

Wózek widłowy zwiększa bezpieczeństwo

Zasady bezpieczeństwa dla firmy magazynowej określają warunki pracy oraz sposób w jaki ma być używany wózek widłowy.

Regulacje jakie są wprowadzane mają na celu zwiększeniu bezpieczeństwa podczas pracy zmniejszając przy tym ilość wypadków i zgonów w miejscu gdzie używany jest wózek widłowy. Głównym filarem jaki cechuje przepisy BHP w środowisku pracy wózków widłowych jest:

  1. Powierzchnia na której będzie pracować pojazd
  2. Odzież robocza i ochronna
  3. Rozmieszczenie apteczek z określoną zawartością
  4. Procedury dla kierujących wózkiem widłowych
  5. Procedury dla osób pracujących w pobliżu wózka widłowego

Powierzchnia na której może swobodnie pracować wózek widłowy musi być wzmocnioną powierzchnią twardą np. beton, żelbetonowe bloki. Do specyfikacji powierzchni również zaliczana jest struktura stropu budynku pojazd pracuje na kilku piętrach. Nie może być drewniany strop ponieważ nie zapewnia wytrzymałości podczas przewożenia towarów. W przypadku odzieży roboczej i ochronnej nie ma aż takiego rygoru jak w przypadku powierzchni lecz jest jasno określone jakie środki ochronne należy zastosować np. kaski ochronne, gogle w przypadku gdy transportowane będą substancje sypkie oraz odpowiednia odzież wierzchnia.

pracownik

Rozmieszczenie apteczek jest jednym z najważniejszych środków bezpieczeństwa. Apteczki jako środek pierwszej pomocy muszą być należycie oznaczone oraz znajdować się w miejscach zauważalnych i dostępnych. Zabronione jest zamykanie apteczek w regałach czy umieszczanie ich w miejscach trudno dostępnych. Ponieważ znacznie to komplikuje udzielenie pomocy osobie rannej podczas wypadku przy pracy.

apteczka

Procedury dla kierujących wózkami widłowymi są restrykcyjne ponieważ w głównej mierze od nich zależy bezpieczeństwo ludzi znajdujących się w pobliżu. Zwracana jest szczególna uwaga na prawidłowe eksploatowanie pojazdu oraz zauważanie niepoprawności związanych z jego działaniem. Uszkodzony wózek widłowy może doprowadzić do bardzo poważnych obrażeń ciała. Zbiór procedur dla osób pracujących w pobliżu wózka widłowego zawiera schematy postępowania mające na celu zapobiegnięcie nieszczęśliwemu wypadku oraz zachowanie się gdy do niego dojdzie. Ważne jest żeby mieć podgląd na ruch pojazdów i unikanie bezpośredniego kontaktu z nimi gdy są uruchomione.

2 komentarze

  1. Wszystko zależy od surowości przepisów w danym kraju. W Polsce jest wiele kwestii, które nie są niestety jeszcze wyprostowane.

  2. Przepisy przepisami ale jak przychodzi człowiek na szkolenie na wózek widłowy to musi mieć chociaż odrobinę zdrowego rozsądku. Najczęściej wypadki w branży są spowodowane rutyną i głupotą. Wystarczy wejść na yt i trochę poszukać wpadek magazynierów z wózkami.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *