pojemnik na deszczówkę przydomowy

Kiedy podlewać ogród?

W Polsce panuje susza i nie ulega wątpliwości, że w okresie wiosenno letnim nie wystarczą same opady deszczu, by zasilić hodowana roślinność. Bez względu na to, czy w przydomowym ogrodzie rosną kwiaty ozdobne, krzewy owocowe czy warzywa, konieczne jest ich cykliczne nawadnianie, by mogły obficie się rozwijać, kwitnąć i dawać okazałe plony.

Należy jednak wiedzieć, kiedy i czym podlewać ogrodową roślinność, bo woda również może im szkodzić. Przedstawiamy więc podstawowe wskazówki, którymi należy się kierować w czasie planowania nawadniania przydomowej przestrzeni.

Na pewno nie można podlewać ogrodu w ciągu dnia. Najlepszą porą jest wczesny ranek albo czas już po zachodzie słońca. Chodzi o to, by silne promienie słońca nie powodowały rażenia roślin, które są mokre po podlewaniu. Woda w czasie upału bardzo szybko też wyparuje. Wprawieni ogrodnicy wiedzą również, że podlewanie roślin na słońcu powoduje ich liczne choroby, w tym grzyby.

Należy też wiedzieć, czym podlewać rośliny. Najlepiej przydaje się deszczówka. Zbiornik na wodę deszczową gromadzi deszcz, który obfituje w składniki odżywcze, do tego woda ma idealną temperaturę. Centrala deszczowa to też dobry sposób na oszczędności z tytułu poboru wody. Ma to ogromne znaczenie, jeśli pod uwagę weźmiemy spory ogródek.

Pamiętajmy także, że każdy gatunek roślinności wymaga innego nawadniania. Jedne kwiaty lubią wilgoć, drugim nie przeszkadza okres suszy. Planując roślinne kompozycje w ogrodzie, warto mieć to na uwadze.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *