wylewki żywiczne

Jak założyć warsztat samochodowy?

Z roku na rok po polskich drogach porusza się coraz więcej samochodów. Jak się okazuje, warsztatów samochodów z kolei nie przybywa wcale jakaś duża ilość, a te aktualnie otwarte nie mogą narzekać na brak klientów – wręcz to klienci muszą dłużej czekać na usprawnianie ich samochodów. Z tego względu otwarcie warsztatu samochodowego może okazać się strzałem w dziesiątkę i jeżeli ktoś zna się na rzeczy, na pewno z głodu nie umrze.

Do obowiązków mechanika można zaliczyć liczne naprawy (mechaniczne oraz coraz częściej elektroniczne), przeglądy, wymiana opon, lakierowanie oraz instalacja różnych akcesoriów. Warto, aby w warsztacie mogłyby być świadczone wszystkie te usługi, dlatego jeżeli nie posiada się wiedzy i umiejętności z któregoś zakresu, należy zatrudnić osobę, która jest w danym temacie obeznana.

Czego będziemy potrzebować na samym początku? Mechanik samochodowy nie potrzebuje żadnych licencji i uprawnień, dlatego główne przygotowania są związane z wyposażeniem miejsca pracy. Do podstawowego wyposażenia warsztatu należą na pewno podnośniki samochodowe, mierniki, urządzenia do geometrii oraz zestawy klasycznych narzędzi (klucze, śrubokręty itd.). Ważnym elementem jest także odpowiednia podłoga, która będzie odporna na środki chemiczne i łatwo zadbać o jej higienę. Tu najlepiej sprawdzą się wylewki żywiczne.

Chcąc założyć warsztat samochodowy, zależnie od jego formy jesteśmy zobowiązani do zgłoszenia działalności w CEIDG lub KRS. Kolejną wymaganą rzeczą jest złożenie formularza VAT-R w rejonowym urzędzie skarbowym. Tak  jak w przypadku wielu przedsiębiorstw prowadzących sprzedaż lub świadczących usługi, w warsztatach samochodowych również jest obowiązek ich dokumentowania na kasie fiskalnej.

Jeżeli chodzi o miejsce, w jakim możemy ulokować warsztat – tutaj nie ma większych wymagań, możemy go urządzić nawet w przydomowym garażu. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu wszelkich wymogów BHP (antypoślizgowa podłoga, odpowiednie oświetlenie oraz wentylacja). Jeżeli korzystać będziemy ze specjalistycznego sprzętu, w przypadku niektórych urządzeń wymagane są także certyfikaty.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *